Evcil hayvanınızın dış parazit uygulamasını neden yaptırmalısınız?

Pireler basit deri allerjilerinden ciddi enfeksiyonlara kadar nelere sepep olabiliyor?
Ne sıklıkla dış parazit uygulaması yaptırmalıyız?
Her damla aynı mıdır?
Kendim uygulayabilir miyim?
Daha fazla sorularınız için yazımızı okuyabilirsiniz..

Pireler,toplamda 14 ile 325 gün sürebilecek değişken yaşam süresine sahip paraziter canlılardır.bu yaşam süresi bulundukları ortamın ısısı gibi çevresel etkenlere bağlı olarak değişmektedir.
Pet hayvanınız pieryle temas ettiğinde (eğer korunmuyorsa), pireler hemen hayvanınızdan beslenmeye başlarlar ve 1-2 gün içinde yumurta üretirler.Bir dişi pire bir günde 25 yumurta, yaşam boyu yaklaşık 2000 yumurta üretir.Bu süreçte pire değilse de siyah küçük tozlar şeklinde pire dışkılarnı gözlemleyebilirsiniz.yaklaşık 5-11. günlerde pireler yumurtalardan çıkardeğişken larva dediğimiz formlarını tamamlayıpbir başka gelişim formu olan pupaya dönüşürler.Bu form ise 8ile 325 gün sürebilir (hareket, titreşim,kirli hava ve konağın genç oluşuyla daha kısa sürer). Bu süreç tamamlandığında pire gelişimini tamamlamış olarak pupuyı terk eder ve hemen konaktan beslenmeye başlar. Yetişkin pireler konaklarını terk etmezler, hayvandan hayvana geçiş nadiren gözlenir.Yayılım daha çok yumurta formlarıyla gözlemlenir.

Pireler hayvanınızda değişken dereceli allerjik reaksiyonlara neden olabilirler; deride gezinmeleri, ısırmaları ve salgıları bunun için yeterlidir.Bireysel farkların önemli olmasının yanı sıra basit bir dermatitle başlayıp tüy ve deri kaybıyla sonuçlanabilen ciddi durumlara yolaçabilirler.Ayrıca taşıdıkları bir çok bakteriyi veya iç parazit yumurtalarını hayvanınıza nakledebilirler.
İnsanlara da yine aynı şekilde bulaşıcı hastalık etkenlerini ve parazit yumurtalarını taşırlar. Genelde cillte allerjik reaksiyonlar yaparlar, evde yaşayan bireyler arasında bile farklı derecelerde allerjiler söz konusu olabilir(kaşıntı, kızarıklık, döküntüler.. gibi)

859521_73ce9042aff8428bbc481257a345842bPirelerle mücadelede en önemli nokta düzenli dış paraziter ilaçlamadır. Damlaların aktif ve pasif koruma süreleri vardır, genel olarak ayda bir defa pire damlası önermekteyiz. Eğer pet hayvanınız pirelendiyse; en az 6 ay boyunca gününü hiç geçirmeden pire ilaçlaması yaptırmanız, evinize dağılmış yumurta, larva ve pupalar için düzenli süpeürme ve hatta bazen ilaçlama yaptırmanız gerekir.

Her pire damlası aynı değildir. Farklı formları etkileyebilen damlalar olduğu gibi bir çok formuna da etki eden damlalar mevcuttur.Ruhsatlandırılmış ve hekiminizin önereceği iyi markaları kullanmanız sizin ve pet hayvanınızın yararına olur.

Pet hayvanınızın doğru kilosunu biliyorsanız, damlanızı klinikten alıp kendiniz de uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta 2 gün önce ve sonrasında pet hayvanınızın yıkanmaması olmalıdır.

Biz merkezimizde damla uygulamayı daha çok tercih ediyoruz, böylece ayda bir küçük dostlarımızı kontrol etmiş oluyoruz