Tüy dökülmesi hastalıktan mı normal mi?

Evde bir pet hayvanı bakmanın zorlukları elbette herkese göre değişkenlik gösterir. Fakat ortak paydalardan birisi de tüy döküntüsü olacaktır.

Peki bu döküntüler normal midir, yoksa dostlarımız hasta mıdır?

Gelin kısa kısa bunlardan bahsedelim..

Tüy döküntüleri genelde mevsim geçişlerinde doğal olarak gözlemlenir. Her gün bir miktar tüyün dökülmesi normaldir, aynen bizlerin günlük bir miktar saçımızın doğal olarak dökülmesi gibi..

Pet hayvanlarının günlük vitamin ve mineral ihtiyaçları yaş, genel sağlık durumu gibi durumlara göre değişkenlik gösterir. Biz merkezimizde kayıtlı dostlarımıza profesyonel veteriner diyetleri öneriyoruz genel sağlık durumlarına göre, böylece gıdasal anlamda dengeli ve sağlıklı beslenmelerini sağlıyoruz. Eğer profesyonel beslenme uygulamıyorsanız hayvanınızda tüy döküntüsü görmeniz normaldir.

4bd5ffb3ea15d49b1bc5c08a2e9924dbBir diğer etken ise ciltteki paraziter etkenler, bunlara veya ısırıklarına bağlı allerjik lezyonlar, enfekte olmalarıyla dermatolojik lezyonlar sonucu tüy dökülmesi artışı gözlenir. Hastalık etmenleri de taşıyabilecek parazitlere karşı düzenli ilaçlama yaptırmanın önemini belirtmekte fayda var..

Mantarlar da cillte tüy döküntüsüne neden olur. Kimi türlerinin insana da bulaştığından bahsetmemizde yarar var. Her lezyon farklı bir duruma işaret edebilir lütfen biz görmeden, evdeki ilaçlardan sürüp “doktorculuk” oynamayın, size de bulaşmasın.

Hormonal dengesizlikler sonucu tüy dökülmesi artış gösterir. Bunu düzenli hekim kontrolünde olan hastalarımızda daha kolay farkedip başlangıcında tanı koyup tedavisini yapmaktayız.

Bir diğer etmen ise stres.. Bir çok davranış bozukluğunun ilk göstergesi belirli bölgelerde oluşan kaşıma veya irritasyona bağlı diyebileceğimiz tüz seyrelmeleridir. bu durumlarda da bir çok yöntemle kontrol altına alabilmekteyiz tüy döküntüsündeki artma durumunu.

Bu ve bunun gibi bir çok neden sayabiliriz aslında ya da kürk değişimi olabilir. Lütfen tüylü dostlarımızı düzenli tarayarak bakımlarını yapmayı ihmal etmeyin ve en iyisi ayda bir dış parazit ilaçlamasına getirin biz bir görelim:)

Sağlıklı günler!