Evcil hayvanınızın iç parazit uygulamasını neden yaptırmalısınız?

Bu soruyu daha çok sizlerden “Tüyünün yutulmasının bir zararı var mı?” şeklinde duyarız..

İsterseniz ev hayvanlarında görülebilen parazitler, bulaşma yolları ve korunma şekillerinden biraz bahsedelim..

Pet hayvanları, aşılı anneden bile doğsalar, parazitlenmiş olarak doğabilriler. Eğer doğru bir anti paraziter ilaç uygulaması yapılırsa korkulacak bir durum kalmaz. Ülkemizde ev hayvanlarından bulaşan bir kaç çeşit parazit mevcuttur.

859521_73ce9042aff8428bbc481257a345842bİç parazitler pet hayvanınızın sağlığını kötü yönde; gelişme geriliği, kilo kaybı, ishal, sinirsel hastalıklar(nöbetler, tikler..) etkilerler.Bunun yanı sıra bazı iç parazitler sizlere de bulaşıp basit bir sindirim probleminden kistik yapılara kadar sonuçlara neden olabilirler.
İç parazitlerden korunmak için belirli periyotlarda (ayda bir, 45 günde yada 3 ayda bir defa) veteriner hekim tarafından önerilen ilaçlar uygulanmalıdır. En az senede bir defa parazit kontrolü için gaita tahlili de yaptırmak faydalı olacaktır. Bu ilaçlar köpekler için tablet, şurup ya da enjeksiyon; kediler için ise enjeksiyon , damla ya da tablet formunda olabilirler. Damla ya da tablet formundaki ilaçları merkezimizden alıp evde uygulayabilmeniz de mümkündür.

İç parazit uygulaması doğru ve düzenli yapılmış bir pet hayvanının tüylerinin yutulmasında , evdeki küçük çocuklarla yakın temasta bulunmasında ya da sizlerle uyumasında herhangi bir sakınca yoktur. Halk arasında “tüyünden kist oluyormuş” diye bahsedilen söylem parazit yumurtalarının önce hayvanın tüylerine oradan da sizin elinize ve elinizden de ağız yoluyal sizlere bulaşmasıdır. Bundan sonra her parazir yerleşeceği yere gider ve hastalık oluşturmaya başlar, kimi parazitlerde kalp, akciğer, karaciğer ve beyin gibi organlarda kiistik yapı oluşturabilir. Ancak pet hayvanınızda parazit olmazsa bu risk ortadan kalkar.İç parazit uygulamasının hem hayvan hem de halk sağlığı açısından önemli olduğu düşüncesindeyiz.